znajdz produkt
Komentarze i oceny [12]  
SŁUCHAWKI DOMOWESŁUCHAWKI PROFESJONALNESŁUCHAWKI PRZENOśNESŁUCHAWKI MULTIMEDIALNEWZMACNIACZE / AKCESORIAMIKROFONY PRZEWODOWEMIKROFONY BEZPRZEWODOWEPRODUKTY ARCHIWALNE
startPROMOCJESłuchawkiSłuchawkiSłuchawkiSłuchawkiWzmacniaczeMikrofonyMikrofonyProduktylinkikontakt
START  PROMOCJE                 NASI
PARTNERZY
 KONTAKT
 
   
 

Różnica między impedancjami

Z zasady im wyższa jest impedancja słuchawek tym więcej mocy należy dostarczyć słuchawkom aby uzyskać odpowiedni poziom głośności. Zgodnie z tym słuchawki o impedancji 32 lub 80 Ohm mogą być używane z przenośnymi odtwarzaczami audio, laptopami itd podczas gdy słuchawki o impedancji 250 Ohm lub wyższej przeznaczone są do stacjonarnych odtwarzaczy i instalacji audio oferujących większą moc wyjściową.
Słuchawki o niższej impedancji są przeznaczone do współpracy z urządzeniami oferującymi mniejszą moc wyjściową takich jak zasilane z baterii odtwarzacze MP3, laptopy lub tablety i mogą grać głośniej przy niskiej mocy sygnału sterującego.
O impedancji słuchawek z przetwornikami dynamicznymi decyduje cewka która składa się ze zwojów drutu miedzianego izolowanego w celu zapobieżenia zwarciu. Drut miedziany jest dostępny w dowolnej długości ale nie w każdym przekroju. Im większy przekrój drutu tym mniejsza rezystancja. Pole magnetyczne cewki zależy od liczby jej zwojów i prądu który przez nią płynie. W niskoimpedancyjnych przetwornikach wykorzystuje się więc drut o większym przekroju a więc cięższy co zwiększa masę układu membrana-cewka. Przez cewkę zgodnie z prawem Ohma płynie większy prąd więc amplituda drgań a zatem i ciśnienie akustyczne (głośność) jest wyższa ale z uwagi na większą masę nie może ona się poruszać tak szybko co jest szczególnie zauważalne w obszarze tonów średnich i wysokich. Drut o niższym przekroju pozwala zmniejszyć wagę układu membrana-cewka ale do odpowiedniego wysterowania membrany przy wyższej impedancji potrzebuje większej wartości napięcia w więc większej mocy sygnału sterującego. Generalnie przetworniki w słuchawkach o wysokiej impedancji grają nieco ciszej ale bardziej naturalnie co zawdzięczają lepszej reprodukcji detali w zakresie tonów średnich i wysokich. Przetworniki w słuchawkach niskoimpedancyjnych grają bardziej "dołem" i dlatego nadają się bardziej do odtwarzania materiału w którym niskie tony odgrywają większą rolę (pop, hiphop, rock, dźwięk gitary basowej itd). Słuchawki wysokoimpedancyjne nadają się do odtwarzania muzyki klasycznej oraz ze względu na naturalne i niekoloryzowane brzmienie w połączeniu z odpowiednią konstrukcją kapsuł (otwartą lub zamkniętą) i naszników (wokółusznych lub nausznych) do zastosowań referencyjnych, monitoringowych, realizatorskich lub studyjnych.